پیامدهای زلزله طالبان ترس بین المللی و منطقه ای از تهدید تروریسم و ​​هجوم پناهندگان

پیامدهای زلزله طالبان ترس بین المللی و منطقه ای از تهدید تروریسم و ​​هجوم پناهندگان

[ad_1]

فیلمنامه نویس: امل مغرب – مروه حسن حسین – سماحه شتا – مرام عماد

با خروج نیروهای آمریکایی و سرانجام شرکای آن در ناتو قبل از 11 سپتامبر از خاک افغانستان خارج شدند و همزمان با محکم شدن جنبش طالبان در این کشور و در مرز چین و افغانستان ، ما با رویکرد جدید چین نسبت به افغانستان روبرو هستیم که کاملاً متفاوت از ایالات متحده است.

چین امیدوار است که طالبان به تضمین انتقال صاف به وضعیت افغانستان ، مهار همه انواع تروریسم و ​​جنایت ، محافظت از مردم افغانستان در برابر جنگ و بازسازی کشور پایبند باشند. رسانه های دولتی چین این ایده را مطرح می کنند که آمریکا برای خروج از این کشور عجله دارد افغانستان وی جستجوی آنچه برای او مناسب بود را بیان کرد و موضع خود را در مورد همه متحدانش – از جمله تایوان – که با پکن مخالف است و با استفاده از ضمانت های امنیتی ارائه شده توسط واشنگتن ، موقعیت خود را تقویت می کند ، نشان داد. منافع اصلی امنیتی چین در جنوب آسیا جلوگیری از اسلامی شدن و افراط گرایی اقلیت اویغور در منطقه مرزی سین کیانگ به ویژه با تمایل جنگجویان اویغور برای بازگشت از سوریه است.

در افغانستان ، مقامات چینی می ترسند که واحدهای متعلق به مبارزان سابق جنبش اسلامی ترکمنستان (یا ترکستان شرقی) در میان طالبان در حال گسترش باشند ، زیرا موفقیت جنبش بدخشان و کریدور واهان در نزدیکی مرز چین را در سال 2019 کنترل می کند. استان خراسان ، همچنین منبع نگرانی چین است ، زیرا این سازمان به عنوان آهن ربا برای جنگجویان اویغور که از جنبش طالبان دور شده اند دیده می شود.

علیرغم تلاش های جنبش برای تحت کنترل درآوردن دولت اسلامی ، مقامات پکن می ترسند که پس از خروج نیروهای آمریکایی مدت زیادی طول نکشد. در هر صورت ، بعید است که طالبان بر اساس توافقنامه های دو کشور از جنگجویان اویغور به عنوان سلاح علیه چین استفاده کنند ، علیرغم وجود شک در پکن مبنی بر اینکه واشنگتن ممکن است به طالبان و سپس جنگجویان اویغور برای کنترل استان بدخشان کمک کرده باشد.

از نظر منافع اقتصادی ، چین تلاش کرده است تا منافع اقتصادی مستقیم خود را با ایجاد ثبات در افغانستان ادغام کند و از وزن اقتصادی خود به عنوان اهرمی برای تشویق دولت و طالبان برای امضای توافق نهایی از طریق مذاکرات صلح استفاده کند. از نظر سیاسی ، به نظر می رسد پیشرفت سریع جنبش اخیر طالبان وضعیت چین را بطور قابل توجهی پیچیده خواهد کرد.

منافع سیاسی چین بستگی به این دارد که افغانستان به طور کامل توسط دولتهای غربی و هند اداره نمی شود ، پکن روابط موازی بین دولت افغانستان و طالبان را حفظ می کند و چین در حال ایجاد شبکه ای از روابط با سایر اجزای قبیله ای است.شبه نظامیان مسلحبه وعده های طالبان مبنی بر عدم پنهان کردن جنگجویانی که می توانند چین را تهدید کنند ، باید با شک و تردید یکسان نگاه کرد. سلسله حملات اخیر به پرسنل و پروژه های چینی در پاکستان با توجه به سابقه این گروه در زمینه منافع چین در منطقه ، نشانه هشداردهنده ای از نفوذ رژیم طالبان در افغانستان است. حتی اگر طالبان به وعده های خود به چین عمل کنند – که نامشخص است – پیروزی سریع گروه تندرو اسلامگرا بی شک الهام بخش چنین نیروهایی خواهد بود که برخی از آنها با پکن دوست نیستند.

البته چین از این خطرات آگاه است ، اما در نبود فرصت های خوب ، پکن محاسبه کرده است که پذیرش طالبان و تلاش برای تحت فشار قرار دادن آنها برای عمل به وعده های خود بهترین گزینه است.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>