“و ای نیل ، نشت کن ، آزاد.” پیام مصر به شورای امنیت در مورد سد رنسانس

“و ای نیل ، نشت کن ، آزاد.” پیام مصر به شورای امنیت در مورد سد رنسانس

[ad_1]

سخنگوی وزارت امور خارجه مصر ، سفیر احمد حافظ علی ، در توییتر عکسی از بیانیه مصر در پرونده سد رنسانس منتشر کرد.

وی همچنین عکسی از سخنرانی مصر در شورای امنیت را که توسط وزیر سامه شکری ایراد می شود ، ارسال کرد که حاوی عبارت “و این جریان است ، ای نیل ، آزاد و رایگان … تا به بانک هایت اهمیت مبارزه را بگوید”.

امروز ، پنجشنبه ، 8 ژوئیه ، شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک تشکیل جلسه داد تا بحران را با نوزایی بزرگ اتیوپی بررسی کند.

اتیوپی از آغاز مرحله دوم پر کردن سد رنسانس به مصر خبر داده بود ، اقدامی كه مصر با قاطعیت آن را رد كرد و گفت كه این باعث افزایش تنش در منطقه خواهد شد. ایالات متحده همچنین معتقد بود که پر شدن سد رنسانس اتیوپی احتمالاً باعث افزایش تنش ها می شود.

تونس پیش نویس قطعنامه ای را به 14 شریک خود در شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد که از آدیس آبابا می خواهد تا پر کردن مخزن سد رنسانس را متوقف کند.

پیش نویس قطعنامه ، مورد بررسی فرانسه قرار دارد ، شورای امنیت از “مصر ، اتیوپی و سودان می خواهد تا به درخواست رئیس اتحادیه آفریقا و دبیرکل سازمان ملل ، ظرف مدت شش ماه ، مذاکرات را از سر بگیرند ، متن یک توافقنامه الزام آور برای پر کردن سد. و مدیریت آن.

طبق پیش نویس قطعنامه ، این توافقنامه الزام آور باید “توانایی اتیوپی در تولید برق آبی از سد رنسانس را تضمین کند ، در حالی که از آسیب قابل توجه به امنیت آب کشورهای پایین دست جلوگیری می کند.”

شورای امنیت در پیش نویس قطعنامه خود همچنین “سه طرف را به هرگونه اعلامیه یا اقدامی که می تواند روند مذاکره را به خطر بیندازد” فراخواند ، در حالی که خواستار “اتیوپی برای جلوگیری از ادامه یک طرفه پر کردن مخزن سد رنسانس” شده است.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>