“سرزمین طلا” … و بازگشت به هرج و مرج کودتا

“سرزمین طلا” … و بازگشت به هرج و مرج کودتا

[ad_1]

سمیها شتا

برای دومین بار در کمتر از یک سال ، مالی با کودتای دیگری علیه رئیس جمهور موقت کشور ، با ندائو و نخست وزیر وی ، محتر آوان ، به هرج و مرج بازگشت.
نکته جالب این است که کودتا توسط سرهنگ اوزیمی گوئتا ، که کودتای اوت گذشته را رهبری کرد و رئیس جمهور ابراهیم بوباکار کیتا را سرنگون کرد ، انجام شد.
تحلیلگران می گویند کودتای اخیر به دلیل ایجاد یک تغییر اساسی در دولت رئیس جمهور باخ ندائو و عزل برخی از سربازان درگیر در کودتا در ماه اوت گذشته بود. این تغییر با آماده سازی جلسه رئیس ستاد پنج کشور در ساحل انجام شد: “بورکینافاسو ، مالی ، چاد ، موریتانی و نیجر” که برای تقویت و رسمیت تغییر دولت در مالی برگزار می شود ؛ اما این تغییر دولت خوشایند ارتش ، به رهبری آسیمی گوتا ، که معاون رئیس جمهور بود ، نبود. این مقام اخیر اعلام کرد که ارتش در این تغییر دولت دولت با وی مشورت نکرده است. از آنجا که ارتش احساس جدی بودن این تغییر و تمایل رئیس جمهور جدید برای کنار گذاشتن آنها از صحنه و آزار و اذیت احزاب بین المللی مانند فرانسه ، که باعث عملیات نظامی شده بود ، در که ارتش دوباره به همه قدرتها پایبند است.
پس از کودتا در ماه اوت گذشته ، ارتش که کودتا را رهبری می کرد پس از فشار شدید بین المللی تسلیم تقسیم قدرت با غیرنظامیان شد ، از جمله تحریم اقتصادی اعمال شده توسط کشورهای آفریقای غربی و اصرار آنها بر لزوم انحلال شورای نظامی به رهبری کودتا. کمیته ملی نجات افراد مالی “و” در نتیجه ، تقسیم شکننده قدرت پس از تغییر دولت اخیر ، به بن بست رسید که باعث صفر شدن وضعیت مالی شد.
کودتای دوم در شرایط بسیار ظریفی به وقوع پیوست که کشور شاهد آن است ، به ویژه با افزایش اعتراضات اجتماعی و اعتصابات به دلیل شرایط نامناسب زندگی ، در میان اوضاع بی ثبات منطقه ای در منطقه ساحل ، به ویژه پس از ترور ادریس دبی رئیس جمهور چاد و پیشروی نیروهای مخالف در N’Djamena ، پایتخت ، و تلاش برای کودتا که همسایه شرقی ماه گذشته ، نیجر ، شاهد آن بود.
گرچه گوتا در بیانیه ای گفت انتخابات سال آینده برای بازگرداندن دولت منتخب طبق برنامه پیش خواهد رفت ، اما این کودتا خشم سریع بین المللی را برانگیخت ، با توجه به اینکه این دومین کودتای نظامی در کمتر از یک دهه بود و رهبران اتحادیه اروپا ، آفریقا اتحادیه و ایالات متحده “آدم ربایی” را محکوم کردند و رهبران مدنی را محکوم کردند و نسبت به مجازات احتمالی علیه مسئولان هشدار دادند.
سازمان های جامعه مدنی همچنین هشدار داده اند که دولت موقت باید بتواند مستقل از ارتش قبل از انتخابات 2022 عمل کند.
با این حال ، نگرانی از بدتر شدن بی ثباتی در کشور وجود دارد ، زیرا گروههای اسلامگرا خشن مرتبط با القاعده و سازمان تروریستی داعش قسمتهای زیادی از صحرای شمال را کنترل می کنند ، و فساد سیاسی و بی ثباتی برای حدود یک دهه به ناامنی در کشور فقیر دامن زده است.
علی رغم سابقه طولانی کشور در زمینه آشفتگی های سیاسی و امنیتی در منطقه ساحل ، تعامل سریع احزاب منطقه ای و بین المللی با رویدادهای آن بیانگر میزان اهمیت استراتژیک آن در سطح سیاسی و اقتصادی است.
مالی – یکی از ثروتمندترین کشورهای قاره از نظر فلزات گرانبها ، به ویژه طلا به حساب می آید – از سال 2012 درگیری مسلحانه بین شمال و جنوب را تجربه کرده است و همه تلاش ها برای پایان دادن به آن با شکست مواجه شده است ، در حالی که چندین گروه در اعتراض به دولت برای به دست آوردن خودمختاری معترض بودند برای قسمت شمالی کشور که منطقه قبایل آزواد است. جنبش آزادیبخش ملی آزاواد توانست زمینهای وسیع را کنترل کند ، بنابراین اوضاع به وجود آمد و رئیس جمهور آمادو تومانی توره در یک کودتای نظامی برای برطرف کردن بحران برکنار شد و به دنبال آن بزرگترین شهرهای شمال مالی ، کیدال ، گائو و تیمبوکتو مورد حمله شورشیان در آوریل 2012. سپس جنبش استقلال منطقه آزاود را از مالی اعلام کرد. سپس جنبش آزادیبخش ملی آزواد مناطق وسیعی “آزاد شده” در شمال کشور را به دست سازمانهای افراطی از دست داد که در ملیتهای اعضای خود تکثیر و اختلاف داشتند و به یک نیروی م inثر در منطقه ساحل تبدیل شدند ، نه تنها در شمال مالی. با مداخله نیروهای خارجی به ویژه فرانسوی ها در منطقه در سال 2013 ، فعالیت های تروریستی در منطقه به طرز چشمگیری افزایش یافت.
از جمله برجسته ترین پیامدهای ناامنی ، فساد فزاینده و استبداد به جا مانده از سوی رژیم های پی در پی ، گسترش و گسترش گروه های افراطی است که ترس کشورهای غربی را دوبرابر می کند ، کشورهایی که آنها را تهدیدی مستقیم برای منافع خود در منطقه می دانند. متحدان آنها .[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>