آمریکا و فرانسه به ایران هشدار دادند که زمان احیای توافق هسته ای در حال اتمام است

آمریکا و فرانسه به ایران هشدار دادند که زمان احیای توافق هسته ای در حال اتمام است

[ad_1]

ایالات متحده و فرانسه روز جمعه به ایران هشدار دادند که زمان بازگشت به توافق هسته ای فرا رسیده است و ابراز نگرانی کردند که در صورت ادامه مذاکرات ، فعالیت های حساس هسته ای تهران توسعه یابد.

در اولین سفر سطح بالای دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به پاریس ، تونی بلینکن وزیر امور خارجه و میزبان فرانسوی وی از روحیه جدید همکاری پس از چهار سال تنش با دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین استقبال کردند.
همچنین بخوانید داستان کامل یک مصری است که در اتوبوس مسافربری در ایتالیا دو نفر را با چاقو ضرب کرد
اما هر دو طرف گفتند اگر مقامات ایرانی طی ماه ها در مذاکرات در وین امتیاز ندهند ، یکی از وعده های اصلی بایدن ، بازگشت به توافق سال 2015 ، با مشکل روبرو خواهد شد.

بلینکن گفت که ایالات متحده هنوز “اختلافات جدی” با ایران دارد که از زمان انتخابات ریاست جمهوری هفته گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی تندرو ، مذاکره می کند.

بلینکن در طی یک کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد که “زمانی فرا می رسد که بازگشت به استانداردهای موجود در برنامه اقدام جامع مشترک بسیار دشوار است” ، با استفاده از نام رسمی توافق نامه بین المللی توافق هسته ای ایران.

وی افزود: “ما هنوز به این مرحله نرسیده ایم ، من نمی توانم تاریخی برای این موضوع اعلام كنم ، اما این مشكلی است كه ما از آن آگاه هستیم.”

بلینکن هشدار داد که اگر ایران به “کار با سانتریفیوژهای مدرن تر” ادامه دهد و غنی سازی اورانیوم را تسریع کند ، این منجر به زمانی می شود که به طور خطرناکی به احتمال تولید بمب هسته ای نزدیک باشد.

اما بلینکن گفت که بایدن هنوز از بازگشت به توافقی حمایت می کند که در آن ایران فعالیت های هسته ای خود را به شدت کاهش می دهد تا زمانی که ترامپ در سال 2018 خارج شود و تحریم های سختی را اعمال کند.

بلینکن گفت: “ما یک منافع ملی در تلاش برای بازگرداندن مسئله هسته ای به آنجا که توسط JCPOA شناسایی شد ، داریم.”

استراتژی تأخیر؟

فرانسه ، به همراه انگلیس ، آلمان ، روسیه و چین ، علی رغم فشار ترامپ ، در توافق 2015 باقی ماندند و به نوبه خود فشارها بر ایران برای حرکت به جلو را تشدید کردند.

وزیر امور خارجه فرانسه ژان ایو لودریان در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بلینکن گفت: “ما انتظار داریم مقامات ایرانی آخرین تصمیمات و احتمالاً دشوار را اتخاذ کنند که به شما امکان می دهد مذاکرات پایان یابد.”

مذاکرات تا حدودی به دلیل اصرار ایران برای لغو کلیه تحریم ها با استناد به وعده های کمک اقتصادی در این توافق ادامه یافت.

دولت بایدن می گوید آماده لغو اقدامات اقتصادی مربوط به فعالیت های هسته ای پیش بینی شده در توافق هسته ای است ، اما مجدداً تأكید می كند كه تحریم های دیگر از جمله تحریم های مربوط به حقوق بشر و حمایت ایران از گروه های مسلح در كشورهای عربی را حفظ خواهد كرد.

برخی از کارشناسان می گویند که ایران منتظر پیروزی رئیسی بوده است ، که با حمایت از آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب (ره) ، که آخرین حرف را در مورد همه مسائل سیاست خارجی دارد ، پشتیبانی می کند.

تحلیلگران می گویند ایران می تواند قبل از روی كار آمدن رئیسی در ماه آگوست به توافق برسد و به وی اجازه می دهد اعتبار بهبود اقتصادی را بپذیرد ، اما حسن روحانی ، رئیس جمهور كنار رفته را كه میانه رو است و در صورت ادامه وضعیت از روابط بهتر با غرب حمایت می كند ، مقصر دانست.

به کشور خود خوش آمدید

بلینکن که در پاریس بزرگ شده بود ، اتحاد با فرانسه را تحسین کرد و در سخنان خود از فرانسه فرارونده استفاده کرد و این کاملاً در تضاد با لحن های تند و تیز دولت ترامپ بود.

لو دریان پس از پذیرش Blinken در سالن باشکوه وزارت امور خارجه گفت: “عزیزم تونی ، خوشحالم که از شما به پاریس استقبال می کنم.”

وی افزود: انتظار می رفت که از سفر شما به پاریس در کشور خود در اینجا حضور داشته باشید. من تمایل بیشتری دارم که به کشور شما خوش آمدید.

بلینکن در تور اروپا است که او را به آلمان رسانده و اندکی پس از سفر بایدن به این قاره در ایتالیا ادامه خواهد داد.

دولت در تلاش است روابط خود را با اروپا در برابر چالش های رو به رشد چین ، که نفوذ آن در حال افزایش است و روسیه که قدرت آن در حال افزایش است ، تحکیم کند.

در مورد موضوعات با اهمیت استراتژیک برای فرانسوی ها ، بلینکن قول داده است که در مبارزه با افراط گرایی در منطقه ساحل و با یک جبهه متحد بر لبنان متحد شود ، که درگیر دو بحران اقتصادی و سیاسی است.

ل دریان درباره لبنان گفت: “ما تصمیم گرفتیم برای تحت فشار قرار دادن مقامات با هم حرکت کنیم. ما می دانیم آنها چه کسانی هستند.”[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>